Žalúdočné vredy – príznaky a liečba

Žalúdočné vredy – príznaky a liečba

Kedysi bolo toto ochorenie nazývané "riaditeľská choroba" v spojeni so stresujúcim životným štýlom a nepravidelnou stravou. Ani jeden s týchto faktorov nie je dnes spájaný len s prácou. Ako zachytiť príznaky tejto choroby a ako ju liečiť?

Z biologického hľadiska vredom je strata blany na sliznici a môže sa tiež vyskutnúť na dvanástniku. Vredy môžu mať rôznu veľkosť – od pár milimetrov až po pár centimetrov, ale to v prípadoch, že je vred už v pokročilom štádiu. Príčinou vzniku vredu môže byť:

- Helicobacter pylori – je to baktéria, której prítomnosť v ľudskom organizme môžeme zistiť pomocou testou krvi alebo pomocou testu ktorý môžeme kúpiť v lekárni. Táto baktéria sa prenáša potravinami alebo slinami.

- Kyselina Chlorovodíková – je to jedna zo zložiek, ktoré sú medzi tzv. Žaludočnými štavami a zodpovedá za neutralizáciu baktérií. V prípade, že kyseliny chlorovodíkovej je nadmerné množstvo, môže pôsobiť priaznivo na rast vredu.

- Žlč – odobratie žlči z dvanástnika do žalúdka poškodzuje membránu sliznice.

- Stres, nadmerné užívanie alkoholu a cigariet – tieto všetky elementy spôsobujú nadprodukciu kyselín (napríklad kyseliny chlorovodíkovej).

Medzi najčastejšie príznaky, na ktoré je potrebné obrátiť našu pozornosť sú: pálenie záhy, strata chuti do jedla, bolesť pod hrudným košom alebo nad bruchom, pocit hladu alebo zvracanie. Bolesť prichádza a silnie hneď po jedle, môže byť sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním.

Základnou metódou na zistenie vredu je endoskopické vyšetrenie – čiže prehltnutie cez ústa gastroskop s minikamerou. Takýmto spôsobom je tiež možné odobrať vzorky tkaniva. Toto nepríjemné vyšetrenie je potrebné, keďže vredy sa môžu zmeniť na rovnako vyzerajúce rakovinové bunky.

V prípade vredov, ktoré vznikli pôsobením baktériou Helicobacter sú pacienti liečený antibiotikami a tiež liekmi, ktoré pôsobia na posilnenie slizničného tkaniva. Sú prípady, keď je potrebná aj operácia.

Nepríjemné príznaky vredov môžme zmierniť tiež správnou diétou. Je dokázané, že cigaretový dym v veľkej miere vplýva na stratu blany sliznice. Odporúča sa vylúčiť vyprážané potraviny, mastné a pikantné, kyselé a nakladané zeleniny, kávu, čaje, alkohol a sýtené nápoje. Lekári odporúčajú konzumovať ľahké mliečne výrobky, chudé, varené mäso, kaše a želé. Pravdou síce je, že ochorenie akým sú vredy sa vyskytujú trikrát častejšie u mužov ako u žien, ale keďže stres a dlhé hodiny v práci sa týka každého z nás je teda jasné, že u každého z nás je možný vznik vredov.