Šumenie v ušiach – odkiaľ sa berie?

Šumenie v ušiach – odkiaľ sa berie?

Šumenie v ušiach narúša normálne fungovanie, znemožňuje odpočinok a jeho následkom je nervové napätie. Ako si s tým poradiť?

Šumenie v ušiach nevyvolávajú žiadne zvuky a nemá vplyv na stav sluchu. Je to akustický symptóm, počuje ho len osoba, ktorá je ním postihnutá. Postihnutý človek si kvôli nemu nedokáže odpočinúť, zaspať a pracovať. Mnohých ľudí sprevádza strach, ktorý vychádza z presvedčenia, že tieto šumy sú počiatočným štádiom ťažkej choroby v hlave – títo pacienti sú nútení užívať psychotropné lieky, aby sa vysporiadali s úzkosťou.

 

Príčiny

Takmer každý človek má skúsenosti s občasným zvonením v ušiach, zvyčajne je len chvíľkové a nevyvádza z rovnováhy, ale keď šumenie pretrváva, vzbudzuje nepokoj. Za objavenie sa šumov môžu byť zodpovedné vážne zdravotné problémy v orgáne sluchu, napríklad akustické neurómy alebo zanášanie stredného ucha preň netypickým kostným tkanivom, ochorenie Eustachovej trubice, a tiež chronický hnisavý zápal stredného ucha. Ušné šumy tiež vznikajú v dôsledku zanesenia vnútorného ucha ušným mazom alebo cudzím telesom. Objavujú sa aj po dlhotrvajúcom hluku (stroje, koncerty, a pod.).

Šumenie v ušiach vyvoláva aj:

  • hypertyreóza,
  • nízka zrážanlivosť krvi,
  • nadmerné užívanie liekov,
  • ateroskleróza,
  • silný stres.

 

Liečba

Najjednoduchším spôsobom liečby je habituácia, čiže privykanie si. Mozog človeka je taký plastický, že sa môže naučiť ignorovať samotný šum v ušiach – napríklad obyvatelia sídlisk pri letiskách alebo pri železničných staniciach si po istom čase zvyknú na hluk a sú schopní normálne zaspať.

Je mnoho terapeutických metód, ale neexistuje jediná, ktorá by úplne pomáhala a bola vhodná pri každom druhu ušného šumu. Nezávisle od druhu šumu však lekári odporúčajú vyhýbať sa tichu, pretože vtedy sa šumenie ešte zosilnie. Pred spaním si môžeme k posteli postaviť poticho hrajúce rádio, ktoré nám pomôže prehlušiť zvuky v našej hlave.

Na sa tiež používajú širokopásmové generátory šumu, ktoré emitujú tzv. biely šum, taký tichý, že nemôže prehlušiť iné zvuky a pre okolie je nepočuteľný. Biely šum „učí“ naše sluchové centrum privyknúť si na rušivé zvuky. Ľudia trpiaci na šum v ušiach taký generátor nosia počas 8 hodín bez prestávky, podobne ako načúvací strojček. Počas tejto terapie sú potrebné kontrolné návštevy u lekára. Netreba sa znepokojovať nad tým, že účinky nie sú viditeľné ihneď – prvé z nich sa objavujú až po niekoľkých týždňoch liečby, ale sú veľmi uspokojivé.