Spätná žiarlivosť, čiže žiarlivosť na bývalých partnerov či partnerky

Spätná žiarlivosť, čiže žiarlivosť na bývalých partnerov či partnerky

Prečítaj si a dozvieš sa čo robiť v prípade, že tvoj aktuálny partner žiarli na tvojich bývalých partnerov a ako tento problém najlepšie vyriešiť.

Ako rozpoznať žiarlivosť?

Žiarlivosť je druh strachu o stratu lásky, tento druh sa týka minulosti partnera. Týka sa ľudí, ktorí sú veľmi zamilovaný, ale nie sú schopní prijať fakt, že ich partner v minulosti mal aj iných partnerov, najmä ak bol v minulosti už zasnúvaný alebo v manželstve. Osoba, ktorá žiarli pochybuje o citoch druhej osoby a o jeho postavení vo vzťahu. Ak sa problém žiarlivosti nevyrieši na začiatku, ten pocit sa bude rozvíjať a žiarlivosť rásť až môže dospieť do situácie, že kvôli žiarlivosti sa vzťah rozpadne.

Ako sa vysporiadať so žiarlivosťou na bývalých partnerov?

Aby sme prestali myslieť o minulosti partnera a tým pádom prestať žiarliť:

  1. Je potrebné prijať fakt, že každý z nás má nejakú minulosť. Je ťažké očakávať niečo iné, keď vstupujeme do vzťahu s dospelým človekom. Minulosť sa proste nedá vymazať a najjednoduchším riešením je sa s ňou zmieriť. Okrem toho, skúsenosti s predchádzajúcich vzťahov pomáhajú v tom, že partneri sú múdrejší a vedia ako zabrániť chybám vo vzťahu.

  2. Pamätaj o svojej jedinečnosti a neporovnávaj sa s ľudmi z minulosti – predsa je nejaký dôvod, prečo tí ľudia už nie sú v prítomnosti. Zameraj sa na súčasnosť a užívaj si ju. Pripomínaj a rozprávaj o svojich každodenných úspechoch, čím obrátiš pozornosť na svoju atraktívnosť. Mysli o sebe pozitívne.

  3. Zober veci do vlastných rúk. Žiarlivosť je tvojim pocitom a hoci partner bude presviedčať o jeho láske k Vám a o tom, že na jeho minulých vzťahoch nezáleží, ale pokiaľ tomu neuveríš Ty žiarlivosť sa Ťa bude naďalej týkať.

  4. Sústreď sa na vlastné záujmy, poznávaj nových priateľov a nové skúsenosti. Závislosť šťastia a naplnenia od druhej osoby je cestou k zániku vzťahu.

  5. Rozprávaj predovšetkým s partnerom, ale tiež s rodinou a priateľmi. Podeľ sa s nimi so svojimi obavami, pomenuj ich a tiež si vypočuj názor tvojich najbližších. Vyjasnenie nedorozumenia a nepríjemných situácií je základom k odstráneniu žiarlivosti. Ak sa nemôžeš žiarlivosti na partnerovu minulosť zbaviť, je potrebné navštíviť terapeuta, ktorý Ti pomôže zrozumieť tvoje pocity a vyriešiť problémy.