Sezónne depresie - čo to je, odkiaľ pochádza a či môže byť vyliečená?

Sezónne depresie - čo to je, odkiaľ pochádza a či môže byť vyliečená?

Depresie nemusí byť len dôsledkom vážnych kríz života alebo emocionálnych problémov. Objavuje sa aj s príchodom prvého chladného počasia, kedy je obloha na dlhé, dlhé dni zatiahnutá šedými mrakmi a dažďom šľahané stromy strácajú svoje existujúce oblečenie ...

Jedna z najsmutnejších básní začíná slovy " Park zožltol a stíchol už v tom clivo umieranie a ohne dávno vyhasnuté viac nedokážu vzplanúť ...". Nie bez dôvodu básnik používal obraz stromu zbavený lístia, chcel vyjadriť dojemnú melanchóliou, ktorá poznačila celú báseň. Holé konáre sú koniec koncov neoddeliteľnou súčasťou jesennej krajiny. Jeseň je v poradí sezóna, kedy život stráca dynamiku a postupne umiera, aby sa znovu narodilo ešte len na jar. Správnosť rozhodnutia prírody sa vzťahuje aj na ľudský duševný stav. Pokles súvisiace s klímou v dynamike života ovplyvňuje celkovú náladu a tón myslenia. Počas príliš silné intenzite negatívneho sentimentu možno hovoriť o tzv. sezónnej depresii.

Prečo na jeseň trpíme depresiu?

Za hlavnú príčinu sezónnej depresie je považovaný nedostatok slnečného svetla. V jesennej a zimnej dni sa krátia, dažďa zvyčajne padajú častejšie ako v lete a denné svetlo sa z týždňa na týždeň oslabuje a kalí. Prečo denné svetlo hrá pre človeka tak dôležitú úlohu? Vzhľadom na to, že stimuluje tvorbu a reguláciu neurotransmiterov a hormónov zodpovedných za činnosť mnohých štruktúr nášho tela. Nedostatok svetla má za následok zvýšené množstvo melatonínu v tele, látka ktorá sa tiež nazýva "hormónom spánku" kvôli jeho sedatívne vlastnostiam. Je tiež potrebné poznamenať, že zvýšenie melatonínu je nepriamo úmerné hladine serotonínu (hormónu okrem iného zodpovedného za dobrú náladu) vo krvi.

Sezónne depresie môže tiež spôsobiť genetické predispozície alebo individuálne charakteristiky psychofyzické ako napr. Aberantne citlivosť sietnice na svetlo. Veľkú úlohu môžu hrať aj nešťastné náhodné javy, ako je strata zamestnania, úmrtie blízkeho človeka či neúspech na základe účtovnej závierky. Vo spojenectvo s kontinuálnym slotom za oknami s výhľadom na umierajúce prírodu, udalosti tohto druhu naberajú hrozivých rozmerov a niekedy aj prevyšujú ľudskou vytrvalosť.

Ako sa prejavuje sezónne depresie?

- hlbokým smútkom, strachom a pocitom prázdnoty,

- chronickou únavou,

- zníženú aktivitou, nedostatkom motivácie a iniciatívy na rokovania

- zvýšená chuť do jedla a spolu s ňou priberanie na váhe,

- oslabením sexuálneho náboja

- zvýšenú ospalosťou s polu so zhoršením kvality spánku, ospalosťou, ťažkosťami pri ráno prebudení

- nadmernú podráždenosťou

- stratou schopnosti mať radosť z malých, každodenné maličkosti, ktoré pred ochorením boli pre pacienta zdrojom potešenia

- pocit beznádeje

- problémy s pamäťou, jasnosť myslenia, koncentráciu pozornosti

- problémy s každodennej činnosti

- stratou energie a vitality

- stratou záujmu, apatiou

- nechuťou k práci

- unikaním spoločnosti

- samovražednými úmyslami.

Je možné sezónnej depresii liečiť?

Sezónna depresia, ako už názov napovedá, trvá len počas jesenného a zimného obdobia, po ktorom jej symptómy úplne zmizne. Je však ťažké, vyžadovať po ľuďoch postihnutým touto chorobou, vyzbrojiť sa trpezlivosťou a čakať na teplejšie obdobie. Depresívne poruchy majú obrovský vplyv na každodenné fungovanie človeka, poškozujího alebo úplne paralyzujú a preto by nemali byť alarmujúce príznaky podceňované. V prípade pretrvávajúcej po dlhšie obdobie nízke nálady sa má vyhľadať odborná pomoc. Najúčinnejšou metódou liečby je fototerapia. Vykonáva sa za použitia fluorescenčné lampy, ktorá do očí pacienta svieti svetlo energie nachádzajúce sa v prírode. Terapeutický vplyv fluorescenčné lampy je fakt, ktorý potvrdil vedecký výskum. Ľudia, ktorí trpia depresiou z sezónnych dôvodov, a to nielen podnebie a počasie, by nemal počítať s tým, že fototerapia úplne nahrádza kontakt s psychoterapeutom.