O tom, ako niektóre druhy obuvi zle vplývajú na naše zdravie

O tom, ako niektóre druhy obuvi zle vplývajú na naše zdravie

Aj keď môžu byť krásne, módne alebo aj pohodlné, niektoré nami nosené druhy obuvi sú pre naše zdravie ozajstnou samovraždou. Ktorú obuv je najlepšie vyhodiť zo skrine?

Obuv, ktorú nosíme už dávno prestala plniť iba naše praktické funkcie. Dnes, topánky už určite nie sú len na chránenie našich chodidiel pred mechanickým poškodením či nepriaznivým počasím. Dnes je naša obuv módnym doplnkom, často značkovým a veľmi drahým. Často práve naša obuv môže spôsobiť zdeformovanie našich nôh alebo zhoršenie nášho celkového zdravotného stavu. Stáva sa tak hlavne pri nosení niektorých druhov obuvi. Hlavnou hrozbou pre naše zdravie sú podľa ortopédov a pediatrov tieto druhy obuvi:

1. Žabky, Japonky

Na prvý pohľad veľmi výhodná letná obuv, ale realne jedna z najväčších nocnych mor pre lekárov. Napríklad aj preto, že pri chôdzi v nich prenášame váhu tela na prednú časť nohy a môžme mať problémy s halluksami takzvané neestetické zhrubnutie kože na nohách. Ale to je len polovica problémov. Časté nosenie popularnych žabiek spôsobuje zapálenie žíl a tiež môžu spôsobovať nežiaduce bolesti chrbtice a po nohách v celej ich dĺžke.

2. Topánky druhu UGG

Sú to zimne, teplé a pohodlné topánky a hoci sú módne a propagované celebritami, môžu nám spôsobiť tiež veľmi veľa problémov. Ich nadmerná mäkkosť a chýbajúca stabilná podrážka, môže spôsobovať podvrtnutie členka a aj iné nebezpečné zranenia. Okrem toho dlho udržujúca sa v nich vlhkosť, môže spôsobiť mykózu nôh.

3. Vysoké podpätky a ihličky

Topánky na vysokých podpätkoch a tenkých ihličkách sú obuvov, vďaka ktorým si môžme spôsobiť najväčšiu škodu. Ich časté nosenie nám môže spôsobiť veľké zdravotné problémy. Najvážnejší z nich to môže byť bolesť chrbtice a problémy s obehom krvi (obzvlášť ak to je dane genetikou). Každodenné nosenie topánok na vysokom podpätku môže tiež spôsobovať zhrubnutie achilovej päty a aj atritídu.