Melanóm - ako ho spoznať?

Melanóm - ako ho spoznať?

Zisti, či si v skupine s rizikom ochorenia na tento strašný druh rakoviny a zisti, ako ho rozpoznať.

Melanóm predstavuje 2 % všetkých prípadov rakoviny. Odhaduje sa, že tento typ rakoviny sa objaví u 1 zo 75 osôb. Hoci donedávna sa melanóm považoval za nevyliečiteľnú chorobu, momentálne sa vďaka rozvoju medicíny dá vyliečiť pod podmienkou, že sa včas objaví.

Príznaky ochorenia

Melanóm sa môže prejaviť zmenou vzhľadu materských znamienok, ktoré máme, alebo tvorbou úplne nových znamienok. Najčastejšie prejavy vyskytujúce sa v okolí znamienok, na ktoré sa sťažovali pacienti s diagnózou rakoviny, sú:

  • zhrubnutie,

  • zväčšenie,

  • svrbenie,

  • začervenanie znamienka a/alebo miesta okolo neho,

  • krvácanie,

  • zmena tvaru.

Lekár by mal byť oboznámený so všetkými znepokojujúcimi zmenami objavujúcich sa na pokožke.
 

Je moje znamienko melanóm?

Počiatočnú prehliadku znamienka možno vykonať už doma. Pritom môžete použiť populárnu metódu, ktorá spočíva v ohodnotení štyroch vlastností znamienok pomocou prvých štyroch písmen abecedy.

A – (z ang. asymmetry) – vlastnosť spojená so symetriou znamienka. Neškodné znamienka majú zvyčajne hladký, oválny tvar. Znepokojujúce zmeny sú také, v ktorých je jeho forma asymetrická alebo znamienka sa „vyhýnajú” do jednej strany.

B (z ang. border) – táto vlastnosť znamená hranice znamienka. Nádorové lézie na koži mávajú zubaté, nerovné okraje, niekedy sa na nich objavujú hrbolčeky.

C – (z ang. colour) – charakteristickým znakom znamienka je tiež jeho farba. Farba melanómu nemusí byť vždy čierna. Ak znamienko zmení farbu – na akúkoľvek, či už svetlejšiu, alebo tmavšiu, alebo na farbu okolitej kože, môže to byť dôsledok rakoviny a je potrebné s tým okamžite ísť k lekárovi.

D – (z ang. diameter) – ďalším charakteristickým znakom znamienka je jeho veľkosť. Lekár by mal skontrolovať každú kožnú zmenu, ktorá veľkosťou prekračuje 5 mm.