Domáce spôsoby na liečenie zápalu nosových dutín

Domáce spôsoby na liečenie zápalu nosových dutín

Unavujúca nádcha či predovšetkým bolesť v nose, prenášajúci sa až na čelo a uši pri každej činnosti naozaj robi život ťažším. Je však pár prírodných, domácich spôsobov ako liečiť či zmierniť tieto príznaky.

Sila byliniek

Bylinky sú nezastúpiteľné, ak hľadáme spôsob na liečenie dlhotrvajúcej nádchy, zapchatej nosnej dutiny, čo nám brani v bezproblémovom dýchaní. Intezívna a často dráždiaca vôňa byliniek spôsobuje, že hlien, ktorý upcháva nosovú dutinu sa riedne. Najlepší a najjednoduchší spôsob na použitie byliniek je ich inhalácia. K inhalácii potrebujeme misu, uterák, teplú vodu, sušené bylinky alebo prírodný esenciálny olej. Misku plníme 2 litrami vody a pridáme bylinky. Najúčinnejšie sú tymián, rozmaryn, šalvia, levanduľa a mäta. Kľudne ich môžeme použiť jeden z nich, alebo ich aj zmiešať. Z olejov môžeme použiť olej borovice, rozmarín, šalviu, eukalyptus, levaduľu, mätu korenistú či majoránku. Keďže esenciálne oleje pôsobia veľmi intenzívne, treba použiť iba pár kvapiek do vody a bylinky môžme použiť okolo 50 gramov. Následne nakloníme hlavu nad misku, prikryjeme sa uterákom a inhalujeme paru. Inhalácia by mala trvať okolo 10 minút.

Na ľahkú váhu nemôžme brať ani pôsobenie korení ako škorica, zázvor, rasca, korenie či chren. Je pravdou, že nemajú zázračné pôsobenie, ale ak si ich pridáme do horúceho nápoja alebo iného potravinového produktu, vplývajú tieto koreniny na riedenie hlienu v nose. Pri príprave jedla, tiež nemusíme šetriť cesnakom a cibuľou, ktoré obsahujú éterické oleje, ktoré zabíjajú baktérie. Tieto oleje je tiež možné inhalovať pri rozkrojenej cibuli, alebo nasekanom cesnaku.

Zábaly nám prinesú uľavy

Najlepšie zábaly na zápal nosných dutín sú pripravované zo soli a zŕn: hrášku a horčice. Niekoľko hrstí zŕn je potrebné zohriať na panvici alebo v rúre a následne nimi vyplniť vrecúško či nejakú látku (kľudne to môže byť aj bavlnená ponožka) a tým pádom máme zábal hotový. Podobne postupujeme aj pri použití soli, jedinou pripomienkou je to, že má byť použitá jodobrómová soľ, ktorá je verejne dostupná v lekárňach. Obyčajnú kuchynskú soľ je možné využiť k inhalácii – do vody sypeme namiesto byliniek soľ.
 

Vyššie uvedené spôsoby sú naozaj užitočné, ale je potrebné ich vnímať ako doplnenie liečby, predpísanej lekárom. Nedoliečené alebo nedostatočne liečené zápaly nosných dutín sa môžu nebezpečne komplikovať, alebo neustále opakovať.