Alergia na roztoče a upratovanie

Alergia na roztoče a upratovanie

Ako by k otázke upratovania mali pristupovať alergici a osoby, ktorých členovia rodiny sú citliví na roztoče? Napovieme!

Domáci prach je nepriateľ číslo jeden pre veľa osôb trpiacich na inhalačnú alergiu. Zhromažďujú sa v ňom roztoče, mikroskopické stvorenia z rodiny pavúkovcov, ktoré samotné nie sú síce pre človeka nebezpečné, ale veľmi škodlivé môžu byť ich trus a konkrétne v nich obsiahnuté bielkoviny – veľmi silný alergén.

Hoci sú roztoče okom neviditeľné, sú v našom byte doslova všade. Veľmi ľúbia teplotu nad dvadsať stupňov a miesta, kde sa zhromažďuje prach , tzn. prikrývky, záclony, deky a koberce, a ozajstným rajom je pre nich posteľová bielizeň, pretože sa živia olúpanou kožou. Boj s nimi je ťažký, ale nie nemožný, je treba ho začať najmä vtedy, keď má naše dieťa príznaky alergie, pretože v prípade malých detí môže mať kontakt s roztočmi nebezpečné následky. Všetci alergici môžu pociťovať nepríjemné problémy vo forme kataru, zápal spojoviek, ekzémov alebo dokonca astmy, ale organizmus dieťaťa sa nedokáže pred alergénmi účinne brániť.

Jedinou účinnou možnosťou boja s roztočmi domáceho prachu je čo najčastejšie a dôkladné upratovanie. Predovšetkým je treba odstrániť z bytu zbytočné a prach zhromažďujúce predmety a zvyšné dôkladne povysávať a, pokiaľ je to možné, vyčistiť vlhkou handričkou. Odporúča sa tiež zbaviť ťažkých záclon, hrubých prikrývok, koberca zo spálne, posteľovú bielizeň je treba často meniť a vetrať. V závažnejších prípadoch trzeba1 nahradiť tradičné vankúše a prikrývky syntetickými výrobkami alebo aspoň kúpiť špeciálne poťahy z mikrovlákna, cez ktoré roztoče nepreniknú. Na vysávanie bude najlepší vysávač s vodným filtrom, vhodné sú aj špeciálne čistiace prostriedky proti roztočom.