Ako sa starať o svoje zuby?

Ako sa starať o svoje zuby?

Žijeme v dobe, v ktorej funguje zásada keep smiling. Tí, ktorí sa od nej odvracajú sú vystavené ostrakismu a stigmy. Takže poďme sa postarať o zdravie a vzhľad našich zubov, aby sme nestratili jedinú príležitosť k úsmevu.

Čistiť, čistiť, čistiť ...

Hlavnou zložkou ústnej hygieny je pravidelné čistenie zubov zubnou kefkou. Zubní lekári odporúčajú čistiť zuby dvakrát denne - ráno a večer. Avšak, nemali by sme si čistiť zuby bezprostredne po požití jedla, pretože pH v ústach sa výrazne znižuje, vďaka čomu je sklovina vystavená poškodeniu. S čistením počkajte cca. pol hodiny, kým hladina pH nestúpne. Nadmerné čistenie zubov je zlé pre zubnú sklovinu a ďasná. Treba tiež poznamenať, že je vhodné používať zubnú pastu s fluoridom.

Dentálna niť

Aby sa zabránilo vzniku zubného kazu a ochorenia ďasien, mali by ste používať dentálnu niť. To vám umožní postarať sa o hygienu v medzizubných priestoroch, ktoré možno ťažko čistiť kefkou na zuby. V medzizubných Protor sa tiež hromadia škodlivé baktérie. Z tohto dôvodu je použitie zubnej nite neoddeliteľnou súčasťou správnej ústnej hygieny.

Nebojte sa zo zubára!

Zubnej ordinácie skôr v nikom nevyvoláva príjemné pocity. Drvivá väčšina pacientov sa rozhodne navštíviť zubára, len ak sú už príslušné príznaky bolesti zubov. Štatistiky ukazujú, že v Čechách málo kto navštevuje zubára pravidelne, častejšie skôr len ako súčasť prevencie. To je ale vážna chyba, pretože návštevy u zubára často pomáhajú vyhnúť sa budúcim veľmi bolestivým procedúram, ktoré sú už je nutné podstúpiť v prípade, keď je už v ústach akútnu bolesť.

lakovanie zubov

Jedná sa o preventívne stomatologickú procedúru, ktorá zahŕňa krytie trhlín a dutín v zuboch špeciálnym lakom, určeným na ochranu týchto miest, ktoré je najzložitejšia čistiť. Lakovanie sa odporúča najmä u malých detí, ktoré pochopiteľne ešte nevie manévrovať kefkou natoľko správne ako dospelí.

Použitím vyššie uvedených odporúčaní zabráni predčasnej strate a tiež všetkých možných komplikácií spojených s nedbanlivosťou v oblasti ústnej hygieny. A kto vie, či nám tonepřinese ešte cennejšie prospech, keď sa jedného dňa usmejeme na niekoho, kto by bol schopný pridať nášmu životu farbu.